renew europe

Příspěvek Martina Hlaváčka na plenárním zasedání ke zprávě Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ – zásadní role zemědělců a venkovských oblastí

Ústní příspěvek Martina Hlaváčka pronesený během plenárního zasedání EP ze dne 13. února 2020

Znění vystoupení poslance EP Martina Hlaváčka ze dne 13. února 2020 v rámci rozpravy ke zprávě Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ – zásadní role zemědělců a venkovských oblastí:

"Paní předsedající, pane komisaři, my ve Vás vkládáme velkou naději. Zemědělci a potravináři jsou poslední dobou neprávem dehonestováni a obviňováni.

Velká část společnosti zapomíná, že stále produkují nejkvalitnější, nejbezpečnější potraviny na světě, a to za dostupné ceny. Samozřejmě je zemědělství také jednou z nejvíce regulovaných oblastí. Neustále zvyšujeme požadavky, liberalizujeme obchod, vytváříme nová pravidla a snižujeme podpory. Zemědělství je přitom první, kdo pociťuje dopady klimatických změn. Také proto zemědělství musí být součástí řešení.

Nové strategie Green Deal ani Farm to fork bohužel zatím se zemědělci nepočítají. Je to primitivní návrh, jak zdražit vstupy, zdražit potraviny a dále jen více a více regulovat. Blížíme se k hranici snesitelnosti. Má to být strategie od farmy až na vidličku. Proč tedy většina návrhů míří jen na zemědělce a bojíme se řešit supermarkety a nekalé dotace?"

Na stránkách Evropského parlamentu je text zveřejněn zde.